Opis badania MR

Rezonans magnetyczny

(ang. magnetic resonance imaging)

To metoda obrazowania, która opiera się na zastosowaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych. Badanie to nie używa promieniowania rentgenowskiego, co jest szczególnie ważne np. w przypadku konieczności regularnych badań. Brak efektów ubocznych związanych z promieniowaniem pozwala także na stosowanie tego typu diagnostyki u kobiet w ciąży oraz u dzieci. Mimo, że jest to badanie całkowicie bezbolesne, to dyskomfortem jest konieczność pozostania w bezruchu podczas pracy urządzenia, co może trwać nawet ponad godzinę. Jednak dzięki kamerze i mikrofonowi w trakcie badania pacjent ma stały kontakt z personelem medycznym. Mimo braku negatywnego oddziaływania tego badania na organizm, nie powinno ono być nadużywane.

Rezonans magnetyczny stosowany jest w wielu przypadkach medycznych:

  • badania prenatalne do oceny anomalii płodu lub oceny struktur mózgu u noworodków i małych dzieci
  • badania serca i naczyń krwionośnych (takie jak choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty, zatory czy zakrzepy, wady serca)
  • schorzenia mózgu i układu nerwowego (takie jak urazy głowy, udary, guzy mózgu, tętniaki mózgowe, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona)
  • schorzenia dotyczące brzucha i miednicy (takie jak guzy wątroby, trzustki czy nerek, marskość wątroby, endometrioza, guzy narządów rozrodczych)
  • schorzenia kręgosłupa (takie jak dyskopatia, nowotwory, urazy, zwyrodnienia, zapalenia kręgosłupa)
  • schorzenia układu moczowego (takie jak kamienie nerkowe, wady wrodzone układu moczowego czy guzy pęcherza moczowego)
Wybór rodzaju diagnostyki zależy od specyficznych potrzeb klinicznych oraz decyzji lekarza prowadzącego.